Cvičenia pre dospelých

 • BODY WORK, 
  silovo vytrvalostný tréning zameraný na posilnenie svalstva celého tela (predovšetkým problémových partií – brucho, zadok, stehná). Pri cvičení sa využíva váha vlastného tela, ale i náčinie a náradie, ako sú gumičky a malé činky. Hodina je určená pre začiatočníkov i pokročilých – každý má možnosť voľby intenzity cvičenia, záťaže a nasadenia.
 • POWER JÓGA 
  využíva základne prvky jógy , pomáha posilniť, natiahnuť ,tvarovať naše telo a uvoľniť našu myseľ. Cieľom je celkové uvoľnenie tela a formovanie postavy. Je výborným prostriedkom na uvoľnenie stresu a napätia.
 • ASHTANGA JÓGA 
  Ashtanga joga je jedným z najrozšírenejších systémov jogy, ktorý sa cvičí rovnakým spôsobom po celom svete. Jedná sa o pevne daný systém, v ktorom sú pozície (ásany) zoskupené do sérií, ktoré na seba nadväzujú. Hlavným znakom samotného cvičenia je jeho dynamickosť, plynulosť a prepojenie dychu s pohybom. Cvičenie Ashtanga jogy kombinuje dynamické sekvencie ásan a kladie dôraz na sústredenie, vnútorné uvedomenie, prirodzené plynutie dychu a jeho prepojenie pohybom. V Ashtanga joge je základnou a najdôležitejšou prvá séria, ktorá býva označovaná aj ako Yoga Chikitsa (v preklade „jogová terapia“). Jej správnym cvičením sa ozdravuje telo, ktoré sa okrem iného detoxikuje, spevňuje a stáva sa ohybnejším a zlepšuje sa celkové držanie tela. Spoznávame naše mentálne a fyzické hranice, učíme sa ich prijať a pracovať s nimi, vďaka čomu sa môže k lepšiemu zmeniť aj náš pohľad na vonkajšie veci a okolitý svet. Cvičenie systému Ashtanga jogy je založené na vinyase. Vinyasa je dynamický prechod medzi dvoma pozíciami, ktorý je spojený s dychom. Pri Ashtanga joge sú tieto dynamické prechody presne dané. Najväčší dôraz sa kladie na správne dýchanie, ktoré je najdôležitejšou súčasťou celého cvičenia. Náš dych je prepojením medzi telom a mysľou, ktoré sa môžeme aj pomocou dychu naučiť ovplyvňovať a kontrolovať. V systéme Ashtanga jogy sa dýcha takzvaným „voľným hlasným dychom“ (z anglického „free sound breathing“). Tento štýl dýchania napomáha sústredeniu a súčasne zohrieva naše telo, čo spôsobuje okrem iného potenie a detoxikáciu organizmu. Ďalšími neoddeliteľnými súčasťami tohto systému sú drishti a bandhy. Drishti je technika nasmerovania sústredenia pohľadu v pozíciách na jeden bod, vďaka čomu je sústredenie obrátené dovnútra a prináša viac koncentrácie a uvedomenia do cvičenia. Bandhy sú energetické zámky v tele. Pri cviční Ashtanga jogy zapájame dve bandhy spevňovaním a vťahovaním svalov panvového dna a spodnej časti brucha. Cvičenie ásan je však len jedným z ôsmych bodov z Patanjaliho diela Yoga Sutras, ktorým sa Ashtanga yoga Sri. K. Pattabhiho Joisa riadi. Všetkých týchto osem krokov, alebo končatín jogy (v preklade ashta-„osem“ a anga- „končatiny“) je ich súčasťou. Okrem fyzického cvičenia k Ashtanga joge taktiež v skratke patria: 1. YAMAS – niečo ako etický kódex piatich bodov voči okolitému svetu, ale aj voči sebe. Patria sem: nenásilie, neklamanie, nekradnutie, skromnosť a zdržanlivosť, nelakomosť 2. NIYAMAS – ďalšie odporúčania, ktorými by sa mal človek riadiť vo vzťahu voči sebe: čistota, spokojnosť, fyzická aktivita a cvičenie, štúdium a sebapoznanie, viera a oddanosť niečomu „väčšiemu“ 3. ÁSANA – fyzické cvičenie jogových polôh 4. PRANAYAMA – pozorovanie svojho dychu, jeho kontrola a cvičenie 5. PRATYAHARA – kontrola zmyslov 6. DHARANA – koncentrácia 7. DHYANA – meditácia 8. SAMADHI – posledný krok, zo sanskritu „spojenie do jedného celku“
 • PILATES, 
  cvičenie Pilatesovou metódou vedie k posilneniu svalov celého tela a snaží sa pritom využiť vyváženú spoluprácu tela a mysle. Cvičenie rozvíja koordináciu, silu, rovnováhu, ohybnosť a dýchanie. Sústreďuje sa predovšetkým na prepracovanie hlbokých svalov chrbta.
 • OSOBNÝ TRÉNING
  Ak máte záujem o individuálne cvičenie, radi Vám zabezpečíme osobného trénera, ktorý Vám pomôže dosiahnuť. Pri cvičení sa využíva predovštkým váha vlastného tela, balančné podložky, fitlopty, BOSU, expandre.

  • Balančné cvičenie prispieva k rozvoju koordinácie pohybu, k aktivácii a posilneniu stabilizačných svalových partií uložených v hlbších vrstvách, ktoré sa inak veľmi ťažko precvičujú. Cvičenie napomáha k odstráneniu stresu, svalového napätia a nerovnováhy. Metóda balančného cvičenia pomáha pri odstraňovaní bolestí chrbta a kĺbov a pomáha spevňovať postavu.
  • Expandér možno označiť za jednu z prvých foriem posilňovacích pomôcok. Činky ako aj stroje pôsobia na sval odlišne. Kým u činky prekonáva cvičenec najväčší odpor na začiatku opakovania, u cvičení na strojoch je prekonávaný odpor prakticky konštantný. Znamená to, že počas celého opakovania je na sval vyvíjaná rovnaká sila . U činiek je tento fakt spôsobený vplyvom príťažlivosti zeme a u strojov za to môže ich samotná konštrukcia. Expandér nepôsobí na sval ani ako činka a ani ako stroj. Tým ako sa guma, prípadne pružina naťahuje, rastie aj odpor, ktorý cvičencovi kladie. Znamená to, že najväčší odpor je dosahovaný nie na začiatku, ale v samotnom závere opakovania. Tento fakt umožňuje pridať do tréningu niečo nové a pomôcť tak sval lepšie precvičiť a prekrviť.
  • BOSU je unikátna cvičebná pomôcka, ktorej história nie je veľmi dlhá. Na Slovensku sa začala písať len asi pred 5-6 rokmi. Aj preto nie je medzi rekreačnými športovcami veľmi známa. Medzi priekopníkov cvičenia s BOSU patrili hokejisti a iní športovci vracajúci sa späť z USA. Pre niektorých znamenalo BOSU rehabilitačnú pomôcku, pre ostatných prostriedok pre efektívnejší tréning. Ako sa rozširuje spektrum cvičení s BOSU, rastie aj uplatnenie a známosť v rôznych športoch.
   Začiatky využívania BOSU sú spojené s rehabilitáciou. Nestabilné prostredie núti zapájať okrem veľkých svalových skupín aj drobné svaly a oporný aparát. Podľa správneho výberu cvikov môže BOSU pomôcť urýchliť zotavenie poškodeného väziva (napr. koleno, členok). U zdravého športovca naopak takéto spevňovanie pôsobí ako prevencia.
   Pri vhodne zvolených cvikoch je BOSU efektívnou pomôckou na odstraňovanie silovej nevyváženosti medzi stranami. Konečným výsledkom tak môže byť zmiernenie vykrivenia do strany.
   Za predchodcov BOSU možno považovať rôzne formy „balanceboardov“ a physical diskov. Všetky majú jedno spoločné. Snažia sa vytvoriť labilné prostredie pri cvičení. Takáto forma cviku neposilní len bežné veľké svalové skupiny. Malé, krátke, kývavé pohyby, sú vynikajúci tréning, pretože nezadržiavajú veľké svaly. Sekundárny efekt sú pevnejšie kolená, členky, uvedomenie si vlastného tela a rýchlejšia vnútrosvalová koordinácia.
   Cviky na BOSU často využívajú izometrickú kontrakciu. Izometrické napätie je veľmi užitočné, pretože pri ňom dochádza k zapájaniu aj hlbokého postulárneho svalstva. Pre bežného človeka to napríklad môže znamenať správnejšie, zdravšie a pevnejšie sedenie. Ak sú svaly naopak ochabnuté, výsledkom je nesprávna poloha tela a nápor na chrbticu.
   Prakticky v každom športe je potrebné naučiť svaly spolupracovať. Izometrická kontrakcia pomáha k vnútrosvalovej a medzisvalovej koordinácii. Znamená to, že sval dokáže pracovať efektívnejšie a rovnako sa zlepší aj jeho spolupráca s inými svalmi. Toto možno využiť aj na prekonanie stagnácie. Bez nárastu svalov tak môže výkon ďalej rásť.
   Pre futbalistu, hokejistu, lyžiara atď. to môže v praxi znamenať v milisekundách skoršiu reakciu konkrétneho svalu, alebo súhru svalov. Výsledkom môže byť napríklad ustátie kritickej polohy a vyhnutie sa pádu, prípadne zraneniu.
   Keď človek stojí na niečom nestabilnom, telo musí reagovať okamžite. Ak príde reakcia o milisekundu neskôr, správny bod zareagovania sa nestihne a dôjde napr. k pádu. Na BOSU sú tak svaly nútené medzi sebou rýchlejšie komunikovať a spolupracovať.
   Toto sa dá v mnohých športoch využiť aj z hľadiska prevencie. Všade tam, kde je pohyb vedený až do krajných rozsahov. Ak športovec (napr. futbalista) v kritickom okamihu zapojí do pohybu o stotinu skôr kvadriceps, nemusí dôjsť k poškodeniu krížnych väzov.
  • BALET PRE DOSPELÝCH
   Balet alebo „klasický tanec“ je pre každého tanečníka absolútnym základom. Či sa chcete v budúcnosti venovať hip hopu alebo scénickému tancu, práve balet vás naučí správnemu držaniu tela a vnesie do tanca určitý „systém“.
   Zaujme aj tých, ktorí si tancom iba spríjemňujú svoj voľný čas, práve vďaka jeho pozitívnemu vplyvu na celkový postoj človeka, rovnováhu a eleganciu. Baletné hodiny obsahujú ako cvičenia pri tyči, tak aj variácie vo voľnom priestore. Pri tanci získate dokonalú kontrolu nad svojím telom pri priestorovom pohybe, rovnako aj vo výskokoch. Značne sa zlepší aj vaša tanečná koordinácia pohybu rúk a nôh.